Gdańsk to miasto portowe położone nad Zatoką Gdańską, u południowych brzegów Morza Bałtyckiego. Zamieszkuje je ponad 400 tysięcy mieszkańców wraz z Sopotem i Gdynią tworzą metropolię zwaną Trójmiastem.

Gdańsk znany jest jako “Bursztynowe miasto”, jest jednym z centrów światowej produkcji bursztynu.

Co warto zobaczyć w Gdańsku?

Gdańsk jest najważniejszym z trzech miast tworzących aglomerację Trójmiasta, pełnym ciekawych miejsc. Ulica Długa jest jedną z nich. Biegnie ona przez Główne Miasto w dzielnicy Śródmieście. Jej przedłużeniem jest Długi Targ, z którym stanowi tzw. Traktat Królewski. Podczas zwiedzania można zobaczyć Złotą Bramę, Zieloną Bramę, Ratusz, Dwór Artusa.

  • Trakt Królewski

Ulica Długa i Długi Targ tworzą Trakt Królewski. Należy do najpiękniejszych ulic Gdańska i przenosi Nas do przeszłości. Podczas zwiedzanie oglądać można okazałe budynki, takie jak Złota Brama, Zielona Brama, Ratusz oraz Fontannę Neptuna.

  • Stare Miasto Gdańsk i Wielki Młyn

Stare Miasto w Gdańsku rozpoczyna się nad Motławą. W tej części miasta jest Wielki Młyn, który został zbudowany w 1350 roku przez Krzyżaków. W 1962 roku został przebudowany, a obecnie jest uroczym centrum handlowym.

  • Spacer nad Motławą

Zwiedzając nie możemy przejść obojętnie obok ulicy Mariackiej, znanej z wielu sklepów jubilerskich z bursztynem. Po drodze znajduje się Bazylika Matki Bożej, największego kościoła w Europie, zbudowanego z cegły w XIV wieku. Idąc w stronę doków mijamy Żurawia powstałego w tym samym wieku. Nad Motławą znajduje się Muzeum Morskie, a w oddali podziwiać możemy pierwszy pełnomorski statek “Sołdek” zbudowany w Stoczni Gdańskiej w 1948.

  • Muzeum Narodowe w Gdańsku

Muzeum Narodowe w Gdańsku pochodzi z końca XIX wieku. Posiada siedem oddziałów z bogatymi zbiorami Miasta Gdańska (malarstwa, grafiki i rysunku wielkich artystów europejskich od końca XV do początku XIX wieku) Muzeum Sztuki i Rękodzieła. Muzeum Narodowe w Gdańsku mieści się w dawnym klasztorze Franciszkanów w stylu gotyckim. Najważniejszym dziełem jest tryptyk Sąd Ostateczny Hansa Memlinga z XV wieku.
Godziny otwarcia: w sezonie letnim, od maja do września, otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 17:00.

W czwartki w czerwcu, lipcu, sierpniu otwarte w godzinach od 12:00 do 19:00.

W okresie zimowym od października do kwietnia, czynne od wtorku do piątku w godzinach od 9:00 do 16:00. W soboty i niedziele od 10:00 do 17:00 godz.

W poniedziałki nieczynne.

  • Stocznia Gdańsk

W Stoczni Gdańsk pracował jako elektryk Lech Wałęsa, który był prezydentem Polski w latach 1990-1995. Warto wybrać się do stoczni gdzie wielkie żelazne trzy krzyże upamiętniają robotników, którzy zginęli w stoczni podczas strajków związkowych.

  • Zamek w Malborku

Zamek w Malborku jest niewątpliwie największym średniowiecznym zamkiem w Europie. Znajduje się 60 km od Gdańska. Jest to twierdza otoczona murami. Na powierzchni około 21 hektarów znajdują się Zamek Krzyżacki, Kościół, Zbrojownia i inne budynki.

Więcej informacji na stronie www.zamek.malbork.pl

  • Zalew Wiślany

Zalew Wiślany to część Zatoki Gdańskiej odcięta przez Mierzeję Wiślaną. Oddalony od Sopotu około 107 km, należy do Polski i Rosji.

  • Trójmiejski Park Krajobrazowy

Po Gdańsku znalazł jeden z największych cudów natury prowincji. Chroniony obszar około 20.000 hektarów, jednego z najstarszych parków w Polsce, który zawiera w ciągu około 10 rezerwatów przyrody.

W celu uzyskania więcej informacji na temat Sopotu zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony internetowej Trójmiasta, (Sopot, Gdańsk i Gdynia): http://www.trojmiasto.pl/